Zdrowie :: HCV i konkurs z Panem Wątrobą

Niedawno przypominałam, jak ważne jest mycie rąk, dzisiaj chcę zwrócić uwagę na „wirusową bombę zegarową", z której istnienia mało kto zdaje sobie sprawę.




WĄTROBA

Ta skomplikowana, niezbędna do życia fabryka u człowieka waży średnio około 1500 g. W organizmie spełnia podobno aż dwa i pół tysiąca funkcji. To w wątrobie następuje synteza i metabolizm wielu ważnych substancji, tutaj neutralizowane są toksyny, a także magazynowane żelazo i niektóre witaminy. Ma co prawda niesamowitą zdolność regeneracji, ale są czynniki, z którymi walczyć nie potrafi. Jednym z nich jest wirus HCV.



HCV

Wirus zapalenia wątroby typu C (WZW C), zwany też HCV (od Hepatitis C Virus), uznany został przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za jedno z najpoważniejszych światowych zagrożeń epidemiologicznych. Nie bez powodu nazywany jest on „cichym zabójcą”. Zakażenie przebiega bowiem bezobjawowo lub skąpoobjawowo, przez co aż 96% zakażonych jest zupełnie nieświadoma swojego stanu nawet przez kilkadziesiąt lat. Szacuje się, że zakażonych jest 3% populacji świata, w Polsce to aż 700 000 osób. W 80% przypadków zakażenia przechodzą w postać przewlekłą. Takie trwające 20-30 lat przewlekłe zapalenie wątroby spowodowane wirusem HCV u co najmniej 20-30% chorych prowadzi do rozwoju marskości wątroby, która z kolei może rozwinąć się w raka tego organu. Niestety dotąd nie znaleziono szczepionki na HCV (zaszczepić można się jedynie na WZW A, który powoduje tzw. żółtaczkę pokarmową i WZW B, czyli wirus powodujący tzw. żółtaczkę wszczepienną). 



DROGI ZAKAŻENIA

Jak można się zakazić? Przez kontakt z zakażoną krwią, do którego dojść może: 
  • podczas zabiegów medycznych (zabiegi chirurgiczne, niektóre badania, dializy, zabiegi stomatologiczne, zastrzyki, usuwanie znamion) i paramedycznych (akupunktura) – zwróćcie uwagę, czy personel używa jednorazowych rękawiczek, jednorazowych igieł i strzykawek,
  • podczas zabiegów kosmetycznych (tatuowanie, kolczykowanie, pedicure, manicure, zabiegi fryzjerskie, golenie) – wybierajcie salony dbające o higienę i odpowiednio dezynfekujące sprzęt i narzędzia,
  • podczas udzielania pomocy ofiarom wypadków – jeśli jeździcie samochodem, pamiętajcie, żeby na wyposażeniu apteczki znajdowały się jednorazowe rękawiczki
  • podczas kontaktów seksualnych, chociaż szacuje się, że ryzyko zakażenia jest niskie – prezerwatywa jednak nikomu nie zaszkodzi.
Pamiętajcie też, żeby pod żadnym pozorem nie korzystać z przyborów toaletowych należących do innych osób, nawet jeśli jest to rodzina.



BĄDŹMY ŚWIADOMI

Dlaczego o HCV piszę? Po pierwsze dlatego, że o zakażenie nie tak trudno, a po drugie dlatego, że zakażenie można zdiagnozować testami laboratoryjnymi i podjąć leczenie. Pamiętajcie, odpowiednio wcześnie rozpoczęte leczenie zapalenia wątroby typu C może zmniejszyć nasilenie choroby lub nawet całkowicie zapobiec uszkodzeniu wątroby.

Podstawowy rodzaj testu, który warto wykonać, to test na obecność przeciwciał anty-HCV, które pojawiają się we krwi w odpowiedzi na zakażenie wirusem. Kosztuje około 30 złotych. Od jego wyniku zależy dalsze postępowanie. Więcej o diagnostyce tutaj.





KONKURS  zachęć innych /ZAKOŃCZONY/


Wspólnie z Panem Wątrobą, bohaterem Kampanii na rzecz budowania świadomości na temat WZW C w Polsce zorganizowanej przez Fundację Urszuli Jaworskiej, zapraszam Was do udziału w wyjątkowym konkursie.

Wystarczy, że polubicie fan page Pana Wątroby na FB, wymyślicie slogan zachęcający do przebadania się pod kątem zakażenia HCV i prześlecie go na adres panwatroba@akademiawzwc.pl. Do wygrania odtwarzacz MP3 oraz ekologiczne torby z wizerunkiem Pana Wątroby. Konkurs trwa od 18 października do 5 listopada 2012 roku. Regulamin konkursu dostępny tutaj. Do dzieła!

Więcej informacji o WZW C i Kampanii na akademiawzwc.pl.


PS. Skoro już przy profilaktyce jesteśmy, dziewczyny, pamiętajcie o cytologii!!! Więcej dowiecie się u Saurii

Podziel się!

10 komentarzy:

  1. Świadomość zagrożenia HCV jest niestety bardzo niska. Mnie w szpitalu przed operacją nawet w wywiadzie nie zapytali czy byłam szczepiona na WZW typu C!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nie ma szczepień na C! jest na A (pokarmówka) i B
      Ja jestem po WZB B, zarażona 14ście lat temu u stomatologa :/
      Teraz biegam po lekarzach bo muszę się doszczepić gdyż za pół roku mam wyjazd do Tajlandii

      Szczepimy się moi drodzy! ważne!
      tylko czy polskie społeczeństwo na to stać? cholernie to drogie, nawet podczas trwającego do dziś Żółtego Tygodnia :(

      Usuń
    2. Dokładnie tak Obss, przed każdym nawet najbanalniejszym zabiegiem ambulatoryjnym należy się szczepic na WZW B tylko niestety wszystko z własnej kieszenie trzeba pokrywac. Jak leżałam na patologii ciąży z galopującą cholestazą to mi lekarz kazał SAMEJ sobie kupic Sylimarol (!).

      Usuń
    3. Bumtarabum, jak napisałam w poście i jak mówi Obsession szczepionki ńa WZW C niestety nie ma, w tym cały problem.

      Obsession, niestety szczepienia są drogie :(

      Usuń
    4. Krzykla, ze szczepieniem się na WZWB przed różnymi zabiegami jest jeden problem: nie wszystkie zabiegi są planowane, czasem po prostu na szczepienie nie ma czasu :(

      Usuń
    5. Dobrze, że o tym piszesz i przypominasz... Ja mam świadomość, ale wiele osób nie. No i Atqa masz rację z tym, że nie wszystko można zaplanować...

      Usuń
  2. mój R. ma planowany zabieg. Lekarz zaprosił na szczepienia po ówczesnym pokryciu kosztów 3-4x 200zł :/ Szczepienia ważne około 5 lat, później test na przeciwciała. Kogo na to stać? to tylko (aż!) WZW a co z resztą szczepień??? i płacimy horrendalne składki! liczymy jednak tylko na siebie :( takie jest nasze państwo, taka jest szara rzeczywistość

    OdpowiedzUsuń
  3. Witam wszystkich mam miec operacje kregslupa ledzwiowego za 8 dni wiec szczepienie odpada. Pytałem lekarza ktury mnie bedzie operowal czy jest konieczne szczepienie odpowiedział że nie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mówisz mam nadzieję o szczepieniu przeciwko WZW B, bo podkreślam, że na WZW C nie ma szczepionki. Szczepienie na WZW B nie jest może przed zabiegiem konieczne, ale zalecane i rozsądne.

      Usuń

Dziękuję za Twój kometarz :)